Tavasszal éled a természet, ilyenkor érdemes kutyáink szervezetét is segíteni a revitalizálásban. Az évnek ezen szakaszán fontosnak tartom az immunrendszer támogatását és a szervezet tisztítását. A zöld növények számos kedvező tulajdonsággal bírnak, éppen ezért hoztam egy receptet, ami remek kiegészítése lehet kedvenced étrendjének a tavaszi időszakban. A recept előtt megosztok veled néhány hasznos információt is. A zöldségekről rövidenA kutya ragadozó állat, ám ez nem jelenti azt, hogy a zöldségfélék haszontalanok számára. A természetben élő ragadozók rendszerint megeszik a prédaállat gyomortartalmát, és nem ritka, hogy növényi részeket is fogyasztanak. Erre hoztam is egy példát az áfonyáról szóló cikkemben. Az élelmi rostok biztosításán túl a zöldségek, gyümölcsök értékes fitonutrienseket (jótékony növényi vegyületek) is tartalmaznak, melyek többek között csökkentik a gyulladást, támogatják a bélrendszer egészségét, emellett erős antioxidánsként segítenek fellépni a szabad gyökökkel szemben. Egy 1kutatás szerint a táphoz adott már kis mennyiségű zöldség is csökkentheti a daganatos megbetegedések kockázatát. A hangsúly a mértéken van: az egyes növényi részek (megfelelő előkészítéssel) moderált mennyiségben kimondottan hasznosak a kutya étrendjében. A zöldség fajtájától is függ, hogy milyen arányban adható (pl. brokkolinál javasolt max. 5%). Ha bizonytalan vagy az egyes zöldségek mennyiségének meghatározásánál, keress bátran, és segítek! A zöld szín erejeA receptet alacsony glikémiás indexű zöld színű zöldségekből és leveles zöldekből állítottam össze, melyek vércukorszintre gyakorolt hatása kedvező, polifenolokat, flavonoidokat, folsavat és egyéb mikroelemelet tartalmaznak, emellett remek forrásai a klorofillnak. A klorofillról és annak hasznos szerepéről ebben a cikkben olvashatsz. ElőkészítésA kutya felépítéséből adódóan nem képes a növényi részeket úgy feldolgozni, mint egy mindenevő vagy növényevő, így a növényi sejtfalat, vagyis a cellulózt sem tudja lebontani. Éppen ezért a zöldségeket minden esetben elő kell készíteni a könnyebb emészthetőség és hasznosulás érdekében. A nem keményítős zöldségek, leveles zöldek esetén a nyersen pürésítést vagy finomra aprítást javaslom, míg a magas keményítőtartalmú zöldségeknél (gyökérzöldségek) enyhe hőkezelés szükséges (főzés, párolás, gőzölés). Mindezeken felül vannak olyan esetek, amikor szintén jól jön a hőkezelés: a brokkoli és a zöldspárga esetén is javaslom minimálisan, továbbá a hőkezelés csökkenti az 2oxálsavtartalmat (pl. spenót) és a 3goitrogéneket (keresztes virágúak pl. brokkoli, kel) - ennek főként akkor van jelentősége, ha kapcsolódó egészségügyi probléma áll fenn. Zöld koktél recept |
Hozzávalók:▸ 300 gr kígyóuborka (nyers) Elkészítés:1️⃣ Az alapanyagokat mossuk meg alaposan, majd daraboljuk fel. 2️⃣ A hőkezelést igénylő zöldségeket enyhén pároljuk vagy gőzöljük igény szerint. A hőkezelés módjától függően időben ez kb. 5-10 percet jelent, leveles zöldek esetén 3 perc is elég lehet. 3️⃣ Tegyük a nyers darabolt zöldségeket a hőkezelt zöldségekkel együtt konyhai aprítóba/blenderbe, adjunk hozzá vizet, és kezdjük el pürésíteni. 4️⃣ Félúton adjuk hozzá a spirulinát/lucernaport, majd pürésítsük a megfelelő állag eléréséig. Jó étvágyat! A fenti mennyiségekből kb 1,1 kg adag lesz (az alapanyagokat nyersen mértem ki), de ez függ a hőkezelés módjától is. 🍋A koktélhoz javaslok hozzákeverni egy kevéske friss citromlevet vagy szűretlen bio almaecetet - ez megóvja a zöldséget az oxidációtól, nem barnul be. (Ha érzékeny gyomrú kutyád van, hagyd ki!) Javasolt tárolás: hűtőben (hőmérséklettől függően) 5-7 napig vagy fagyasztóban. Javasolt mennyiség: az ételadag max. 10%-a. Tippek: 💡A fenti mennyiségeket megfelezve készíthetsz kétféle verziót is, az egyik adaghoz spirulinát, a másikhoz lucernaport adva - ahogy én csináltam. 💡Fagyasztóban tároláshoz használhatsz szilikonformát vagy jégkockatartót is. Ebben az esetben várd meg, míg felolvad, mielőtt a kutyád megkapná. 💡A zöldségeket variálhatod tetszés szerint, illetve igény szerint arányosan csökkentheted a mennyiségeket is, ha soknak találod. 💡Táp kiegészítéséhez is jó szívvel ajánlom. Pocak gazdija, Ágnes írta: "Szeretném visszaigazolni, h mennyire igazad van: Javaslatodra elkészítettem a "zöld koktélt" és nagyon bevált. Amit tapasztalatból elmondhatok, h nem egyik napról a másikra hat, kb. 4 nap, mire a kutyának már elmúlik a legelésre való igénye. Hogy fontos a zöldkoktél az étrendben -bár kap zöldpacalt is és mégis-, azt onnan tudom, h a múlt héten elfogyott a kontingens és egyéb önző emberi dolgaim miatt 3 napig nem kapott zöldet. És azonnal újrakezdődött a fűevés-hányás kombó. Gyorsan megcsináltam a "koktélt" és ismét teljesen rendben vagyunk! Köszönjük Bogi! 🌺 🙂 💜 És puszi Roxynak!" |
📸Ha elkészítetted a receptet, és elégedett vagy, küldj egy fotót, és megosztom Facebookon! Figyelem: A fenti receptet egészséges kutya számára készítettem. Az alapanyagok kiválasztásánál mindig vedd figyelembe a kutyád egyedi igényeit és egészségi állapotát! Néhány példa a teljesség igénye nélkül: ▸ Anémia (vérszegénység) esetén problémás lehet a lucernapor. ▸ Vesekövesség (kalcium-oxalát típusú) vagy annak hajlama esetén problémás lehet a spenót. ▸ Vesebetegség és vemhesség esetén nem javasolt a petrezselyem. ▸ Pajzsmirigy-alulműködés esetén problémás lehet a brokkoli és a fodros kel. ▸ Puffadás, emésztési zavarok esetén problémás lehet a brokkoli és a zöldspárga. A fenti problémák és további egészségügyi gondok fennállása esetén egyeztess állatorvosoddal a zöldségek kapcsán! Hivatkozások: 2Effect of different cooking methods on vegetable oxalate content 3Various Possible Toxicants Involved in Thyroid Dysfunction: A Review |
#tavasz
#zöldségek
#leveles zöldek
#méregtelenítés
#antioxidáns
#tápanyag
#spenót
#cukkini
#uborka
#brokkoli
#zöldspárga
#klorofill
#immuntámogatás
#recept
Tavasszal éled a természet, ilyenkor érdemes kutyáink szervezetét is segíteni a revitalizálásban. Az évnek ezen szakaszán fontosnak tartom az immunrendszer támogatását és a szervezet tisztítását. A zöld növények számos kedvező tulajdonsággal bírnak, éppen ezért hoztam egy receptet, ami remek kiegészítése lehet kedvenced étrendjének a tavaszi időszakban. A recept előtt megosztok veled néhány hasznos információt is.
A kutya ragadozó állat, ám ez nem jelenti azt, hogy a zöldségfélék haszontalanok számára. A természetben élő ragadozók rendszerint megeszik a prédaállat gyomortartalmát, és nem ritka, hogy növényi részeket is fogyasztanak. Erre hoztam is egy példát az áfonyáról szóló cikkemben.
Az élelmi rostok biztosításán túl a zöldségek, gyümölcsök értékes fitonutrienseket (jótékony növényi vegyületek) is tartalmaznak, melyek többek között csökkentik a gyulladást, támogatják a bélrendszer egészségét, emellett erős antioxidánsként segítenek fellépni a szabad gyökökkel szemben. Egy 1kutatás szerint a táphoz adott már kis mennyiségű zöldség is csökkentheti a daganatos megbetegedések kockázatát. A hangsúly a mértéken van: az egyes növényi részek (megfelelő előkészítéssel) moderált mennyiségben kimondottan hasznosak a kutya étrendjében.
A zöldség fajtájától is függ, hogy milyen arányban adható (pl. brokkolinál javasolt max. 5%). Ha bizonytalan vagy az egyes zöldségek mennyiségének meghatározásánál, keress bátran, és segítek!
A receptet alacsony glikémiás indexű zöld színű zöldségekből és leveles zöldekből állítottam össze, melyek vércukorszintre gyakorolt hatása kedvező, polifenolokat, flavonoidokat, folsavat és egyéb mikroelemelet tartalmaznak, emellett remek forrásai a klorofillnak. A klorofillról és annak hasznos szerepéről ebben a cikkben olvashatsz.
A kutya felépítéséből adódóan nem képes a növényi részeket úgy feldolgozni, mint egy mindenevő vagy növényevő, így a növényi sejtfalat, vagyis a cellulózt sem tudja lebontani. Éppen ezért a zöldségeket minden esetben elő kell készíteni a könnyebb emészthetőség és hasznosulás érdekében. A nem keményítős zöldségek, leveles zöldek esetén a nyersen pürésítést vagy finomra aprítást javaslom, míg a magas keményítőtartalmú zöldségeknél (gyökérzöldségek) enyhe hőkezelés szükséges (főzés, párolás, gőzölés). Mindezeken felül vannak olyan esetek, amikor szintén jól jön a hőkezelés: a brokkoli és a zöldspárga esetén is javaslom minimálisan, továbbá a hőkezelés csökkenti az 2oxálsavtartalmat (pl. spenót) és a 3goitrogéneket (keresztes virágúak pl. brokkoli, kel) - ennek főként akkor van jelentősége, ha kapcsolódó egészségügyi probléma áll fenn.
▸ 300 gr kígyóuborka (nyers)
▸ 300 gr cukkini (nyers)
▸ 150 gr brokkoli (párolt)
▸ 150 gr zöldspárga (párolt)
▸ 100 gr zellerszár (nyers)
▸ 100 gr fodros kel (nyers/párolt)
▸ 30 gr spenót (nyers/párolt)
▸ 1 ek petrezselyem (friss, nyers)
▸ 1 csapott ek bio spirulina vagy bio lucernapor
▸ 1-1,5 dl szűrt víz
1️⃣ Az alapanyagokat mossuk meg alaposan, majd daraboljuk fel.
2️⃣ A hőkezelést igénylő zöldségeket enyhén pároljuk vagy gőzöljük igény szerint. A hőkezelés módjától függően időben ez kb. 5-10 percet jelent, leveles zöldek esetén 3 perc is elég lehet.
3️⃣ Tegyük a nyers darabolt zöldségeket a hőkezelt zöldségekkel együtt konyhai aprítóba/blenderbe, adjunk hozzá vizet, és kezdjük el pürésíteni.
4️⃣ Félúton adjuk hozzá a spirulinát/lucernaport, majd pürésítsük a megfelelő állag eléréséig.
Jó étvágyat!
A fenti mennyiségekből kb 1,1 kg adag lesz (az alapanyagokat nyersen mértem ki), de ez függ a hőkezelés módjától is.
🍋 A koktélhoz javaslok hozzákeverni egy kevéske friss citromlevet vagy szűretlen bio almaecetet - ez megóvja a zöldséget az oxidációtól, nem barnul be. (Ha érzékeny gyomrú kutyád van, hagyd ki!)
Javasolt tárolás: hűtőben (hőmérséklettől függően) 5-7 napig vagy fagyasztóban.
Javasolt mennyiség: az ételadag max. 10%-a.
Tippek:
💡A fenti mennyiségeket megfelezve készíthetsz kétféle verziót is, az egyik adaghoz spirulinát, a másikhoz lucernaport adva - ahogy én csináltam.
💡Fagyasztóban tároláshoz használhatsz szilikonformát vagy jégkockatartót is. Ebben az esetben várd meg, míg felolvad, mielőtt a kutyád megkapná.
💡A zöldségeket variálhatod tetszés szerint, illetve igény szerint arányosan csökkentheted a mennyiségeket is, ha soknak találod.
💡Táp kiegészítéséhez is jó szívvel ajánlom.
Pocak gazdija, Ágnes írta:
"Szeretném visszaigazolni, h mennyire igazad van: Javaslatodra elkészítettem a "zöld koktélt" és nagyon bevált. Amit tapasztalatból elmondhatok, h nem egyik napról a másikra hat, kb. 4 nap, mire a kutyának már elmúlik a legelésre való igénye. Hogy fontos a zöldkoktél az étrendben -bár kap zöldpacalt is és mégis-, azt onnan tudom, h a múlt héten elfogyott a kontingens és egyéb önző emberi dolgaim miatt 3 napig nem kapott zöldet. És azonnal újrakezdődött a fűevés-hányás kombó. Gyorsan megcsináltam a "koktélt" és ismét teljesen rendben vagyunk! Köszönjük Bogi! 🌺 🙂 💜 És puszi Roxynak!"
📸Ha elkészítetted a receptet, és elégedett vagy, küldj egy fotót, és megosztom Facebookon!
Figyelem:
A fenti receptet egészséges kutya számára készítettem. Az alapanyagok kiválasztásánál mindig vedd figyelembe a kutyád egyedi igényeit és egészségi állapotát!
Néhány példa a teljesség igénye nélkül:
▸ Anémia (vérszegénység) esetén problémás lehet a lucernapor.
▸ Vesekövesség (kalcium-oxalát típusú) vagy annak hajlama esetén problémás lehet a spenót.
▸ Vesebetegség és vemhesség esetén nem javasolt a petrezselyem.
▸ Pajzsmirigy-alulműködés esetén problémás lehet a brokkoli és a fodros kel.
▸ Puffadás, emésztési zavarok esetén problémás lehet a brokkoli és a zöldspárga.
A fenti problémák és további egészségügyi gondok fennállása esetén egyeztess állatorvosoddal a zöldségek kapcsán!
Hivatkozások:
2Effect of different cooking methods on vegetable oxalate content
3Various Possible Toxicants Involved in Thyroid Dysfunction: A Review
#tavasz
#zöldségek
#leveles zöldek
#méregtelenítés
#antioxidáns
#tápanyag
#spenót
#cukkini
#uborka
#brokkoli
#zöldspárga
#klorofill
#immuntámogatás
#recept