A nyersetetés egyik előnye, hogy a húsok minden része hasznosítható - kutyáink legnagyobb örömére. Az egyes részek nemcsak vonzóak számukra, de a javukra is válnak. Vér... vagy valami más?A vörös húsokból kiolvadó lé rendszerint a lefolyóban végzi, pedig értékes tápanyagokat rejt. Sokan gondolják azt, hogy vér: a véres steak kifejezést is gyakran lehet hallani. Valójában a húsból távozó piros lé nem más, mint víz és mioglobin keveréke. A mioglobin egy oxigénkötő fehérje, ami a gerincesek izomszövetében található, vörös színét az általa megkötött vasnak köszönheti. Pigmentként is funkcionál: minél több a húsban a mioglobin, annál sötétebb a színe. Vörös húsok, fehér húsokA mioglobintartalom határozza meg azt, hogy egy hús fehér vagy vörös lesz. A marha, juh, szarvas és a vadmadarak életmódjára jellemző a kitartó vándorlás és a hosszú távú erőkifejtés, így ezeknek az állatoknak állandó energiaellátásra van szükségük. A vörös izomrostokban tárolt energia teszi lehetővé számukra a hosszú távú teherbírást, és emiatt lesznek kevésbé fáradékonyak. A fentiekkel ellentétben a fehér húsokban kevesebb a mioglobin. A csirke, pulyka, nyúl és más fehér húsú állatok élete során nem éri őket hosszan tartó fizikai terhelés: nekik arra van szükségük, hogy hirtelen nagy energiát tudjanak kifejteni, és el tudjanak menekülni fenyegetettség esetén. Ezek az állatok a glikogénraktáraikból nyerik az energiát. Miért értékes a mioglobin?🩸B vitaminok: A mioglobin gazdag vízben oldódó vitaminokban, nevezetesen B vitaminokban. Ezeket a vitaminokat nem képes tárolni a szervezet, ezért napi pótlásuk elengedhetetlen. 🩸Taurin: A mioglobin remek forrása a szintén vízben oldódó taurin aminosavnak is. A taurin szükséges a normál szív- és izomműködéshez, és fontos szerepet játszik a szem- agy- és immunfunkciók megfelelő működésében. A kutyák elő tudnak állítani taurint metionin és cisztein aminosavakból, a macskák számára viszont esszenciális, minden esetben táplálékkal kell bevinniük. Nyers étrend mellett nem jellemző kutyáknál a taurinhiány, viszont fontos kiemelni, hogy vannak bizonyos fajták (pl. retrieverek, újfundlandi, egyéb nagytestű kutyák) és keverékeik, amelyek nem képesek megfelelő mennyiségű taurin előállítására, amennyiben állati fehérjében szegény a táplálékuk, ezért kifejezetten ajánlott számukra a BARF étrend. 🩸Vas: A mioglobinban vas is található, ez az ásványi anyag az állati eredetű táplálékból hasznosul leginkább. Csakúgy, mint az embereknek, a vas esszenciális a kutyák számára is, élettani szerepe felbecsülhetetlen, hiánya vérszegénységet okoz. 💡Tipp: Porciózás után gyűjtsük össze a mioglobinos húslevet, és öntsük le vele kutyánk ételét, de jégkockatartóba vagy szilikonformába adagolva le is fagyaszthatjuk. |
#mioglobin
#vörös hús
#fehér hús
#taurin
#B vitaminok
#nyersetetés
#porciózás
#barf
A nyersetetés egyik előnye, hogy a húsok minden része hasznosítható - kutyáink legnagyobb örömére. Az egyes részek nemcsak vonzóak számukra, de a javukra is válnak.
A vörös húsokból kiolvadó lé rendszerint a lefolyóban végzi, pedig értékes tápanyagokat rejt. Sokan gondolják azt, hogy vér: a véres steak kifejezést is gyakran lehet hallani. Valójában a húsból távozó piros lé nem más, mint víz és mioglobin keveréke. A mioglobin egy oxigénkötő fehérje, ami a gerincesek izomszövetében található, vörös színét az általa megkötött vasnak köszönheti. Pigmentként is funkcionál: minél több a húsban a mioglobin, annál sötétebb a színe.
A mioglobintartalom határozza meg azt, hogy egy hús fehér vagy vörös lesz. A marha, juh, szarvas és a vadmadarak életmódjára jellemző a kitartó vándorlás és a hosszú távú erőkifejtés, így ezeknek az állatoknak állandó energiaellátásra van szükségük. A vörös izomrostokban tárolt energia teszi lehetővé számukra a hosszú távú teherbírást, és emiatt lesznek kevésbé fáradékonyak.
A fentiekkel ellentétben a fehér húsokban kevesebb a mioglobin. A csirke, pulyka, nyúl és más fehér húsú állatok élete során nem éri őket hosszan tartó fizikai terhelés: nekik arra van szükségük, hogy hirtelen nagy energiát tudjanak kifejteni, és el tudjanak menekülni fenyegetettség esetén. Ezek az állatok a glikogénraktáraikból nyerik az energiát.
🩸B vitaminok: A mioglobin gazdag vízben oldódó vitaminokban, nevezetesen B vitaminokban. Ezeket a vitaminokat nem képes tárolni a szervezet, ezért napi pótlásuk elengedhetetlen.
🩸Taurin: A mioglobin remek forrása a szintén vízben oldódó taurin aminosavnak is. A taurin szükséges a normál szív- és izomműködéshez, és fontos szerepet játszik a szem- agy- és immunfunkciók megfelelő működésében. A kutyák elő tudnak állítani taurint metionin és cisztein aminosavakból, a macskák számára viszont esszenciális, minden esetben táplálékkal kell bevinniük. Nyers étrend mellett nem jellemző kutyáknál a taurinhiány, viszont fontos kiemelni, hogy vannak bizonyos fajták (pl. retrieverek, újfundlandi, egyéb nagytestű kutyák) és keverékeik, amelyek nem képesek megfelelő mennyiségű taurin előállítására, amennyiben állati fehérjében szegény a táplálékuk, ezért kifejezetten ajánlott számukra a BARF étrend.
🩸Vas: A mioglobinban vas is található, ez az ásványi anyag az állati eredetű táplálékból hasznosul leginkább. Csakúgy, mint az embereknek, a vas esszenciális a kutyák számára is, élettani szerepe felbecsülhetetlen, hiánya vérszegénységet okoz.
💡Tipp: Porciózás után gyűjtsük össze a mioglobinos húslevet, és öntsük le vele kutyánk ételét, de jégkockatartóba vagy szilikonformába adagolva le is fagyaszthatjuk.
#mioglobin
#vörös hús
#fehér hús
#taurin
#B vitaminok
#nyersetetés
#porciózás
#barf