Főoldal Bemutatkozás Tudástár Receptek Média
Főoldal Bemutatkozás Tudástár Receptek Média

Csontkocsonya kutyáknak

Írta: Sike Bogi kutyadietetikus

csontkocsonya kutyáknak

A csontkocsonya egy közkedvelt kiegészítő kutyák számára, amely számos jó tulajdonsággal rendelkezik. Remek választás, ha szeretnéd feldobni kedvenced étrendjét, legyen szó nyers vagy főtt étrendről, de táp mellé is kiváló.  A recept előtt azonban lássuk, milyen előnyei vannak a csontkocsonyának.

Az ízületek védelme

A kutya ízületeinek védelmére minden életszakaszban oda kell figyelni, ám különösen fontos hangsúlyt fektetni rá kölyök és idős korban, valamint sport- és munkakutyák esetében. A csontkocsonya telis-tele van glükozaminoglikánokkal, például glükozaminnal, de kondroitinban, hialuronsavban és kollagénben is gazdag. Ezek az elemek természetes módon támogatják az ízületeket, erősítik a porcokat. Ráadásként prolin aminosav is található a csontkocsonyában, ami amellett, hogy szerepet játszik a kötőszövetek felépítésében, még a szív- és érrendszer működését is támogatja.

A máj támogatása

A máj a méregtelenítés nagy mestere. A kutya mája nap mint nap keményen dolgozik azért, hogy a környezeti hatások által a szervezetébe került nem kívánatos anyagokat eltávolítsa. Ahhoz, hogy ezt a méregtelenítő munkát zökkenőmentesen végezhesse, glicin aminosavra van szüksége. A csontkocsonya erre is megoldást kínál, hiszen bővelkedik glicinben. A glicin fokozza az antioxidáns hatású glutation termelődését is, amely szintén szerepet játszik a méregtelenítési folyamatban. Mindemellett a csontkocsonya a nedvességtartalma révén hidratál is, ami szintén jót tesz nemcsak a májnak, hanem az egész szervezetnek.

Az emésztőrendszer egészsége

A belekben milliónyi apró rés található, amin keresztül a tápanyagok felszívódnak. A stressz, a nem megfelelő étrend és a baktériumok túlszaporodása (diszbiózis) következtében károsodik a bélfal, több lyuk keletkezik, melyek egyre nagyobbak lesznek - ez a szivárgóbél-szindróma. A probléma ezekkel a résekkel az, hogy átengednek a véráramba olyan anyagokat is, mint például toxinok, illetve emésztetlen táplálék. A test behatolóként azonosítja az így átjutott anyagokat, és megtámadja azokat, így alakul ki például az allergia és az ételintolerancia. Szerencsére a csontkocsonya olyan ragacsos anyagot is tartalmaz, ami szépen betömi ezeket a lyukakat; ez az anyag nem más, mint a zselatin. A csontkocsonya hasznos aminosavakat is tartalmaz: a glicin elősegíti a kollagénképződést, ezzel támogatva a bélnyálkahártyát, a prolin pedig feszesíti és helyreállítja a sejtek szerkezetét. A csontkocsonya jó forrása még a glutamin aminosavnak is, ami nélkülözhetetlen a gyomor-és bélrendszer számára. A glutamin regenerálja az emésztőrendszer nyálkahártyáját, támogatja az immunrendszert, segíti a szervezetet a fertőzésekkel szembeni küzdelemben, emellett gyulladáscsökkentő tulajdonságai is vannak. A különféle bélrendszeri problémák (pl. gyulladásos bélbetegség, szivárgóbél-szindróma, irritábilisbél-szindróma) esetén kifejezetten jó szolgálatot tesz.

Betegség és lábadozás

Általában a betegségek megviselik négylábú barátainkat, étvágyuk sincs ilyenkor. A csontkocsonya jó szolgálatot tesz ebben az esetben is, hiszen tápláló, kiváló ásványianyag-forrás, emellett támogatja az immunrendszert és segíti az emésztést. A csontkocsonyában található glicin elősegíti az epesav termelését, amely szükséges a zsírok hatékony lebontásához.

Hidratálás

A tápanyagdús kocsonya nemcsak értékes mikroelemeket tartalmaz, hanem nedvességtartalmának köszönhetően hidratál is. Ez különösen hasznos, ha a kutya szárazeledelt eszik vagy az egészségi állapota miatt kiemelten fontos figyelni a hidratáltságra (pl. májbetegség).

Extrák

A hagyományos csontkocsonyát felturbózhatjuk olyan egészséges összetevőkkel, amelyek fokozzák a csontkocsonya hatását.

Kurkuma

A kurkuma kurkumin nevű anyagot tartalmaz, ami támogatja a szervezet egészséges működését. A kurkuma erős antioxidáns, 1csökkenti a gyulladást, vírusellenes, antibakteriális és gombaölő tulajdonságokkal bír, megvédi a sejteket a további károsodástól, emellett segíti a sebgyógyulást is. A kurkuma segít felvenni a harcot egyes betegségekkel szemben: 2ízületi gyulladásos panaszok, diabétesz, májproblémák, 3-4-5daganatos megbetegedések és emésztőrendszeri problémák esetén egyaránt hatékony lehet.
A kurkuma interakcióba léphet bizonyos gyógyszerekkel, úgymint gyulladáscsökkentők, cukorbetegség esetén alkalmazott gyógyszerek, illetve bezavarhat egyes kemoterápiás kezelésekbe. Ha a kutyád érintett a felsoroltak valamelyikében, egyeztess állatorvossal a kurkuma használatával kapcsolatban! A kurkuma emellett vérhígító hatású, ezért vérhígító gyógyszer mellett nem adható. Tervezett műtéti beavatkozások, illetve vérvétel előtt és után 2-2 héttel ne add a kutyádnak!

Gyömbér

A gyömbér segítséget nyújt émelygés, gyomorpanaszok és puffadás esetén, emellett természetes fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatása is ismert, így ízületi és más gyulladásos panaszok esetén egyaránt jó szolgálatot tesz. Mindig válasszunk organikus, friss gyömbért. A gyömbér csökkentheti a vércukorszintet és a vérnyomást, így diabétesz vagy szívbetegségek esetén egyeztess állatorvossal a gyömbér használatával kapcsolatban! A gyömbér a kurkumához hasonlóan vérhígító hatású, ezért vérhígító gyógyszer mellett nem adható. Tervezett műtéti beavatkozások, illetve vérvétel előtt és után 2-2 héttel ne add a kutyádnak!

Feketebors

A feketeborsban található aktív összetevő, a piperin segít akut fellépő gyulladások esetén, emellett fokozza a kurkuma biohasznosulását.

Csontkocsonya recept

készülő csontkocsonya kutyáknak

A csontkocsonya elkészítése roppant egyszerű, ráadásul nem terheli meg a pénztárcánkat sem. Használhatunk lassú főzőedényt (crockpot/slow cooker), de hagyományos tűzhelyen vagy főzőlapon is elkészíthetjük.

Hozzávalók:

▸ porcos, inas csontok (pl. csirkeláb, nyak, marhatérd, velőscsont)
▸ bio szűretlen almaecet vagy valódi citromlé
▸ szűrt víz
▸ idő

Opcionális kiegészítők:

▸ zöldségek (pl. répa, zellerszár, fodros kel, spenót)
▸ 2 gerezd aprított fokhagyma
▸ 1 ek aprított friss petrezselyem
▸ 1 ek aprított friss koriander
▸ 2 tk őrölt organikus kurkuma
▸ 1 tk friss reszelt gyömbér
▸ 1/4 tk frissen őrölt feketebors

Elkészítés:

1️⃣ Tegyük a csontokat egy arra alkalmas főzőedénybe vagy ha van lassú főző vagy crockpot, használjuk azt. A legjobb hatás érdekében használjunk porcos, inas csontokat, mint például a csirkeláb vagy a marha velőscsont.

2️⃣ Öntsük fel annyi vízzel, hogy ellepje, pluszban emeljük a vízszintet még pár centivel.

3️⃣ Az edény méretétől függően adjunk hozzá 2-4 evőkanál almaecetet vagy citromlevet, hogy kioldódjanak a fontos ásványi anyagok a csontokból.

4️⃣ Tegyük fel főni nagy lángra 1 órára, majd kapcsoljunk legkisebb fokozatra, és hagyjuk 12-24 órán át főni. Menet közben pótolhatjuk a vizet, ha szükséges. Az elkészítési idő a csontoktól függ, csirkeláb esetében elég lehet 12 óra is, de a marhacsontnak több idő kell. Alapvetően minél tovább fő, annál jobb.

5️⃣ A főzés során keletkezett habot szedjük le a folyadék tetejéről menet közben.

6️⃣ Az utolsó 1-2 órában adjuk hozzá a kiválasztott zöldségeket és a fűszernövényeket. Használhatunk répát, zellert, spenótot, fodros kelt és akár egy kevés fokhagymát is, fűszernövénynek pedig petrezselymet és koriandert. A fokhagymát és a gyökérzöldségeket már az elején hozzáadhatjuk.

*A fokhagymáról szóló cikket mindenképp olvasd el, mielőtt használnád!

7️⃣ Ha elkészült, szűrjük le, a csontokat dobjuk ki. (A főtt csont etetése minden esetben tilos, ugyanis szilánkosra törik, könnyen elakadhat a nyelőcsőben, kiszúrhatja a beleket és bélelzáródást okozhat.)

8️⃣ Amíg hűl az elkészült kocsonya, hozzákeverhetünk őrölt kurkumát, friss reszelt gyömbért és őrölt borsot is opcionálisan. Ebben az esetben keverjünk a kocsonyán időnként, ahogy hűl.

9️⃣ Hagyjuk teljesen kihűlni (hideg időben tegyük ki lefedve a teraszra/erkélyre), majd tegyük hűtőbe néhány órára. A hűvös hatására szépen megdermed és kocsonya lesz belőle.

🔟 A kocsonya tetején található zsírréteget szedjük le, majd tegyük át a kocsonyát befőttes üvegbe vagy más tárolóedénybe.

Jó étvágyat! 

Tárolás: hűtőben 3-4 napig, fagyasztóban 3 hónapig

Mennyiség: 2-4 evőkanál a napi ételhez adva egy 10 kg testsúlyú kutyának.

 

📸Ha elkészítetted a receptet, és elégedett vagy, küldj egy fotót, és megosztom Facebookon!

 

Hivatkozások:

1The use of ginger (Zingiber officinale Rosc.) as a potential anti-inflammatory and antithrombotic agent

2Effects of a ginger extract on knee pain in patients with osteoarthritis

3Effects of bitter melon (Momordica charantia l.) or ginger rhizome (Zingiber offifinale rosc) on spontaneous mammary tumorigenesis in SHN mice

4Cytotoxic and apoptotic activities of diarylheptanoids and gingerol-related compounds from the rhizome of Chinese ginger

5Ginger Extract (Zingiber Officinale) has Anti-Cancer and Anti-Inflammatory Effects on Ethionine-Induced Hepatoma Rats

 


#recept  #csontkocsonya  #immuntámogatás  #immunerősítés  #ízületvédelem  #lábadozás  #étrend-kiegészítő  #májtámogatás  #aminosavak  #glicin  #prolin  #glutamin  #glutation  #emésztőrendszer  #bélrendszer 

Csontkocsonya kutyáknak

Írta: Sike Bogi kutyadietetikus

csontkocsonya kutyáknak

A csontkocsonya egy közkedvelt kiegészítő kutyák számára, amely számos jó tulajdonsággal rendelkezik. Remek választás, ha szeretnéd feldobni kedvenced étrendjét, legyen szó nyers vagy főtt étrendről, de táp mellé is kiváló.  A recept előtt azonban lássuk, milyen előnyei vannak a csontkocsonyának.

Az ízületek védelme

A kutya ízületeinek védelmére minden életszakaszban oda kell figyelni, ám különösen fontos hangsúlyt fektetni rá kölyök és idős korban, valamint sport- és munkakutyák esetében. A csontkocsonya telis-tele van glükozaminoglikánokkal, például glükozaminnal, de kondroitinban, hialuronsavban és kollagénben is gazdag. Ezek az elemek természetes módon támogatják az ízületeket, erősítik a porcokat. Ráadásként prolin aminosav is található a csontkocsonyában, ami amellett, hogy szerepet játszik a kötőszövetek felépítésében, még a szív- és érrendszer működését is támogatja.

A máj támogatása

A máj a méregtelenítés nagy mestere. A kutya mája nap mint nap keményen dolgozik azért, hogy a környezeti hatások által a szervezetébe került nem kívánatos anyagokat eltávolítsa. Ahhoz, hogy ezt a méregtelenítő munkát zökkenőmentesen végezhesse, glicin aminosavra van szüksége. A csontkocsonya erre is megoldást kínál, hiszen bővelkedik glicinben. A glicin fokozza az antioxidáns hatású glutation termelődését is, amely szintén szerepet játszik a méregtelenítési folyamatban. Mindemellett a csontkocsonya a nedvességtartalma révén hidratál is, ami szintén jót tesz nemcsak a májnak, hanem az egész szervezetnek.

Az emésztőrendszer egészsége

A belekben milliónyi apró rés található, amin keresztül a tápanyagok felszívódnak. A stressz, a nem megfelelő étrend és a baktériumok túlszaporodása (diszbiózis) következtében károsodik a bélfal, több lyuk keletkezik, melyek egyre nagyobbak lesznek - ez a szivárgóbél-szindróma. A probléma ezekkel a résekkel az, hogy átengednek a véráramba olyan anyagokat is, mint például toxinok, illetve emésztetlen táplálék. A test behatolóként azonosítja az így átjutott anyagokat, és megtámadja azokat, így alakul ki például az allergia és az ételintolerancia. Szerencsére a csontkocsonya olyan ragacsos anyagot is tartalmaz, ami szépen betömi ezeket a lyukakat; ez az anyag nem más, mint a zselatin. A csontkocsonya hasznos aminosavakat is tartalmaz: a glicin elősegíti a kollagénképződést, ezzel támogatva a bélnyálkahártyát, a prolin pedig feszesíti és helyreállítja a sejtek szerkezetét. A csontkocsonya jó forrása még a glutamin aminosavnak is, ami nélkülözhetetlen a gyomor-és bélrendszer számára. A glutamin regenerálja az emésztőrendszer nyálkahártyáját, támogatja az immunrendszert, segíti a szervezetet a fertőzésekkel szembeni küzdelemben, emellett gyulladáscsökkentő tulajdonságai is vannak. A különféle bélrendszeri problémák (pl. gyulladásos bélbetegség, szivárgóbél-szindróma, irritábilisbél-szindróma) esetén kifejezetten jó szolgálatot tesz.

Betegség és lábadozás

Általában a betegségek megviselik négylábú barátainkat, étvágyuk sincs ilyenkor. A csontkocsonya jó szolgálatot tesz ebben az esetben is, hiszen tápláló, kiváló ásványianyag-forrás, emellett támogatja az immunrendszert és segíti az emésztést. A csontkocsonyában található glicin elősegíti az epesav termelését, amely szükséges a zsírok hatékony lebontásához.

Hidratálás

A tápanyagdús kocsonya nemcsak értékes mikroelemeket tartalmaz, hanem nedvességtartalmának köszönhetően hidratál is. Ez különösen hasznos, ha a kutya szárazeledelt eszik vagy az egészségi állapota miatt kiemelten fontos figyelni a hidratáltságra (pl. májbetegség).

Extrák

A hagyományos csontkocsonyát felturbózhatjuk olyan egészséges összetevőkkel, amelyek fokozzák a csontkocsonya hatását.

Kurkuma

A kurkuma kurkumin nevű anyagot tartalmaz, ami támogatja a szervezet egészséges működését. A kurkuma erős antioxidáns, 1csökkenti a gyulladást, vírusellenes, antibakteriális és gombaölő tulajdonságokkal bír, megvédi a sejteket a további károsodástól, emellett segíti a sebgyógyulást is. A kurkuma segít felvenni a harcot egyes betegségekkel szemben: 2ízületi gyulladásos panaszok, diabétesz, májproblémák, 3-4-5daganatos megbetegedések és emésztőrendszeri problémák esetén egyaránt hatékony lehet.
A kurkuma interakcióba léphet bizonyos gyógyszerekkel, úgymint gyulladáscsökkentők, cukorbetegség esetén alkalmazott gyógyszerek, illetve bezavarhat egyes kemoterápiás kezelésekbe. Ha a kutyád érintett a felsoroltak valamelyikében, egyeztess állatorvossal a kurkuma használatával kapcsolatban! A kurkuma emellett vérhígító hatású, ezért vérhígító gyógyszer mellett nem adható. Tervezett műtéti beavatkozások, illetve vérvétel előtt és után 2-2 héttel ne add a kutyádnak!

Gyömbér

A gyömbér segítséget nyújt émelygés, gyomorpanaszok és puffadás esetén, emellett természetes fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatása is ismert, így ízületi és más gyulladásos panaszok esetén egyaránt jó szolgálatot tesz. Mindig válasszunk organikus, friss gyömbért. A gyömbér csökkentheti a vércukorszintet és a vérnyomást, így diabétesz vagy szívbetegségek esetén egyeztess állatorvossal a gyömbér használatával kapcsolatban! A gyömbér a kurkumához hasonlóan vérhígító hatású, ezért vérhígító gyógyszer mellett nem adható. Tervezett műtéti beavatkozások, illetve vérvétel előtt és után 2-2 héttel ne add a kutyádnak!

Feketebors

A feketeborsban található aktív összetevő, a piperin segít akut fellépő gyulladások esetén, emellett fokozza a kurkuma biohasznosulását.

Csontkocsonya recept

készülő csontkocsonya kutyáknak

A csontkocsonya elkészítése roppant egyszerű, ráadásul nem terheli meg a pénztárcánkat sem. Használhatunk lassú főzőedényt (crockpot/slow cooker), de hagyományos tűzhelyen vagy főzőlapon is elkészíthetjük.

Hozzávalók:

▸ porcos, inas csontok (pl. csirkeláb, nyak, marhatérd, velőscsont)
▸ bio szűretlen almaecet vagy valódi citromlé
▸ szűrt víz
▸ idő

Opcionális kiegészítők:

▸ zöldségek (pl. répa, zellerszár, fodros kel, spenót)
▸ 2 gerezd aprított fokhagyma
▸ 1 ek aprított friss petrezselyem
▸ 1 ek aprított friss koriander
▸ 2 tk őrölt organikus kurkuma
▸ 1 tk friss reszelt gyömbér
▸ 1/4 tk frissen őrölt feketebors

Elkészítés:

1️⃣ Tegyük a csontokat egy arra alkalmas főzőedénybe. A legjobb hatás érdekében használjunk porcos, inas csontokat, mint például a csirkeláb vagy a marha velőscsont.

2️⃣ Öntsük fel annyi vízzel, hogy ellepje, pluszban emeljük a vízszintet még pár centivel.

3️⃣ Az edény méretétől függően adjunk hozzá 2-4 evőkanál almaecetet vagy citromlevet, hogy kioldódjanak a fontos ásványi anyagok a csontokból.

4️⃣ Tegyük fel főni nagy lángra 1 órára, majd kapcsoljunk legkisebb fokozatra, és hagyjuk 12-24 órán át főni. Menet közben pótolhatjuk a vizet, ha szükséges. Az elkészítési idő a csontoktól függ, csirkeláb esetében elég lehet 12 óra is, de a marhacsontnak több idő kell. Alapvetően minél tovább fő, annál jobb.

5️⃣ A főzés során keletkezett habot szedjük le a folyadék tetejéről menet közben.

6️⃣ Az utolsó 1-2 órában adjuk hozzá a kiválasztott zöldségeket és a fűszernövényeket. Használhatunk répát, zellert, spenótot, fodros kelt és akár egy kevés fokhagymát is, fűszernövénynek pedig petrezselymet és koriandert. A fokhagymát és a gyökérzöldségeket már az elején hozzáadhatjuk.

*A fokhagymáról szóló cikket mindenképp olvasd el, mielőtt használnád!

7️⃣ Ha elkészült, szűrjük le, a csontokat dobjuk ki. (A főtt csont etetése minden esetben tilos, ugyanis szilánkosra törik, könnyen elakadhat a nyelőcsőben, kiszúrhatja a beleket és bélelzáródást okozhat.)

8️⃣ Amíg hűl az elkészült kocsonya, hozzákeverhetünk őrölt kurkumát, friss reszelt gyömbért és őrölt borsot is opcionálisan. Ebben az esetben keverjünk a kocsonyán időnként, ahogy hűl.

9️⃣ Hagyjuk teljesen kihűlni (hideg időben tegyük ki lefedve a teraszra/erkélyre), majd tegyük hűtőbe néhány órára. A hűvös hatására szépen megdermed és kocsonya lesz belőle.

🔟 A kocsonya tetején található zsírréteget szedjük le, majd tegyük át a kocsonyát befőttes üvegbe vagy más tárolóedénybe.

Jó étvágyat! 

Tárolás: hűtőben 3-4 napig, fagyasztóban 3 hónapig

Mennyiség: 2-4 evőkanál a napi ételhez adva egy 10 kg testsúlyú kutyának.


📸Ha elkészítetted a receptet, és elégedett vagy, küldj egy fotót, és megosztom Facebookon!

 

Hivatkozások:

1The use of ginger (Zingiber officinale Rosc.) as a potential anti-inflammatory and antithrombotic agent

2Effects of a ginger extract on knee pain in patients with osteoarthritis

3Effects of bitter melon (Momordica charantia l.) or ginger rhizome (Zingiber offifinale rosc) on spontaneous mammary tumorigenesis in SHN mice

4Cytotoxic and apoptotic activities of diarylheptanoids and gingerol-related compounds from the rhizome of Chinese ginger

5Ginger Extract (Zingiber Officinale) has Anti-Cancer and Anti-Inflammatory Effects on Ethionine-Induced Hepatoma Rats


#recept  #csontkocsonya  #immuntámogatás  #immunerősítés  #ízületvédelem  #lábadozás  #étrend-kiegészítő  #májtámogatás  #aminosavak  #glicin  #prolin  #glutamin  #glutation  #emésztőrendszer  #bélrendszer 

Népszerű címkék

#recept  #nyersetetés  #kutyasüti  #barf  #fahéj  #tápanyag  #kutatás  #Omega-3  #rost  #étrend  #kutyakeksz  #karácsony  #gyömbér  #sütőtök  #kókuszolaj  #esszenciális tápanyagok  #számítás  #mangán  #ragadozó  #nyár