Főoldal Bemutatkozás Tudástár Receptek Média
Főoldal Bemutatkozás Tudástár Receptek Média

Jutalomfalatok és rágókák kutyáknak - mire figyeljünk?

Írta: Sike Bogi kutyadietetikus

Kutyáinknak is jár időnként egy kis nasi. A jutalomfalatok nemcsak az élvezeti értékük miatt hasznosak, hanem a tanításhoz is jól jönnek. A megfelelő étrendhez hozzátartozik a tudatos jutalomfalat-választás is, éppen ezért nem mindegy, hogy mit adunk kiegészítő táplálék gyanánt kedvencünknek.

A rágás előnyei

A rágásnak számos előnye van, hiszen tisztítja a fogakat, edzi a rágóizmokat, és amellett, hogy remek elfoglaltságot jelent, jó hatással van az idegrendszerre is. A szorongásra hajlamos kutyáknak segít, ha rágcsálnak valamit - arra kerül a fókusz, ezáltal csökken a stressz is.

Az összetevők

Mielőtt egy jutalomfalatot megvennénk, mindig vegyük alaposan szemügyre, és nézzük át az összetevőket. Tartalmaz-e tartósítószert, színezéket, esetleg ízfokozót? Ha igen, inkább tegyük vissza a polcra. A szénhidrát - csakúgy, mint a tápok esetében - a jutalomfalatoknál is gyakori alapanyag. Léteznek olyan rágókák is, amelyek kifejezetten népszerűek, ám annál ártalmasabbak lehetnek.

Lássunk néhány közkedvelt jutalomfalat-kategóriát:

🦷Fogápoló rudak

A kutyák számára készült fogápolókat mindenki ismeri, ha máshonnan nem, a reklámokból. A kutyák fogainak egészsége kiemelten fontos, éppen ezért ápolni kell azokat, ez logikus. Erre kínál megoldást a fogápoló rágóka - legalábbis a gyártók szerint. A valóság azonban mást mutat, de előbb ejtsünk néhány szót a fogkőről: A fogakon baktérium-lerakódások jönnek létre, ez a plakk, más néven foglepedék. A plakk a nyálban található ásványi anyagok hatására megkeményedik, elmeszesedik: így keletkezik a fogkő. Kialakulásában természetesen szerepet játszhat a genetika, de a magas szénhidráttartalmú táplálék fogyasztása szinte biztosan fogkövesedéshez vezet. Kanyarodjunk vissza a fogápoló rudakhoz: találomra kiválasztottam egy nagy márka készítményét, és rögtön megakadt a szemem a 60%-os szénhidráttartalmon. Meglehetősen zavarbaejtő ez az ambivalencia. Felmerülhet a kérdés, vajon miért tömik tele szénhidráttal, ha a fogkő megelőzése a cél? A választ a gyártási folyamatban kell keresni, erről itt olvashatsz.

🦴Rawhide - préselt csontok és cipőcskék

A másik népszerű jutalomfalat-kategória nem más, mint a préselt rágcsa: általában csont vagy cipőcske formájú. Az elnevezés megtévesztő lehet, de fontos hangsúlyozni, hogy rawhide rágcsák nem nyersek. Ezek a rágókák nem veszélytelenek, ugyanis fulladást okozhatnak, az emészthetőségük problémás, ráadásul a készítési eljárás is ijesztő. A rawhide bőripari maradékok és vágóhídi melléktermékek felhasználásával készül, melyet később magas százalékú sóoldatba áztatnak, nátrium-benzoáttal tartósítanak. A legtöbb rawhide-ot Kínában készítik, és hetek, sőt akár hónapok telnek el, míg a bőrfeldolgozó üzembe kerülnek, a gyártás utolsó fázisához. Amikor megérkezik a gyárba, hamulúggal kezelik, hogy eltávolítsák a bőrről a zsírt, a szőrtől pedig kémiai és fizikai úton szabadulnak meg. Ezt követően újra beáztatják, hidrogén-peroxiddal tisztítják, fehérítik. Utolsó lépésben formára vágják, majd ragasztják, esetenként színezik is. 1Rodney Habib egy jópofa, ám annál komolyabb videóban mutatja be, hogyan készül.

🍪Kekszek

Ugyancsak közkedvelt nasinak számítanak a kutyakekszek is. Különféle formákban, ízekben és színekben találunk belőlük a boltok polcain, sőt a nagyobb állateledeles áruházakban rendszerint kimérős kiszerelésben is kaphatóak. Ezeknek a kekszeknek jellemzően magas a szénhidráttartalma, sok bennük a növényi származék, és nem ritkán színezékekkel és ízfokozókkal dúsítják azokat.

Elemezzünk jutalomfalatot!

📄Összetevők: Válogatott gabonafélék, Hús és állati származékok, Növényi eredetű származékok, Ásványi anyagok, Olajok és zsírok, Magvak, Egyéb növényi összetevők, Tartósítószerek

🔺Gabonafélék: Az első helyen a válogatott gabonafélék szerepel - pontos megnevezést nélkülözve. A megnevezés hiánya lehetőséget biztosít a gyártónak, hogy gyártásonként cserélhesse a használt gabonafélét, attól függően, hogy éppen mihez jut hozzá kedvező áron. A kutyának nincs meghatározott minimum szénhidrátszükséglete - ez szimplán annyit jelent, hogy nem kell szénhidrát az életbenmaradásához. Az emberrel ellentétben a kutya nyálában nem található amiláz enzim, mely a szénhidrátok lebontásához szükséges; habár a hasnyálmirigy termel valamennyit amilázból, a kutya alapvetően nem a jelentős mennyiségű szénhidrát elfogyasztására és hasznosítására lett a természet által "megtervezve". A tápok és jónéhány jutalomfalat tele van szénhidrátokkal - keményítővel és cukorral - , melyek glikémiás indexe nagyon magas.

📖Glikémiás index: Az élelem besorolását jelenti egy 0-tól 100-ig terjedő tartományban a vércukorszintre gyakorolt hatása alapján. A magas glikémiás index azt jelenti, hogy az adott szénhidrát elfogyasztást követően gyorsan szívódik fel, és a vércukorszintet is hirtelen emeli meg, nagyobb inzulintermelést eredményezve. Glikémiás indexe a szénhidráttartalmú táplálékoknak van.

📖Glikémiás terhelés: A glikémiás index mellett a glikémiás terhelés (glycemic load) is számít. A GI az élelem szénhidráttartalmára adott vércukorválasz alapján rangsorolja az ételeket, a GL viszont figyelembe veszi az elfogyasztott CH mennyiségét is. Az alacsony glikémiás indexű táplálékok glikémiás terhelése rendszerint alacsony, azonban a magas GI esetén az alacsonytól a magasig terjedhet a GL. A glikémiás terhelés értéke 68%-ban a szénhidráttartalomtól, 32%-ban pedig a glikémiás indextől függ. 

GL = GI ÷ 100 × CH mennyisége grammban

Habár bizonyos esetekben hasznos lehet a megfelelő mennyiségű szénhidrát az étrendben, azonban a túl magas szénhidráttartalom számos egészségügyi probléma kialakulásában szerepet játszhat, illetve hatással lehet azokra. Egyes betegségek (pl. daganatos megbetegedések, diabétesz) esetén kimondottan ártalmas lehet a szervezetnek. Az elhízás okai is visszavezethetők az indokolatlanul magas szénhidráttartalmú élelem fogyasztására.

🔺Hús és állati származékok: Az egyike azoknak az összetevőknek, amelyek láttán érdemes résen lenni. Mindig legyen gyanús, ha a fehérje nincs pontosan megnevezve - ugyanis nem jelent jót a konkrét forrás hiánya. A 'hús és állati származékok' kifejezés olyan melegvérű, szárazföldi állatok húsát takarja, melyek megmaradnak miután az emberi fogyasztásra szánt minőségi részeit elkülönítették. Elsősorban inkább belsőségekből áll, mintsem izomhúsból, emellett lehet benne további alkatrész is, például csőr, toll és pata. Volt már arra is példa, hogy beteg, elütött és 2elaltatott állatok is belekerültek a fent megnevezett összetevőbe. A 'hús és állati származékok' megnevezés esetén a gyártónak lehetősége van az állati forrást kedve szerint cserélni, emellett szigorú beltartalmi kikötés sincs. Ennélfogva a gyártás során olyan összetevőt fognak használni, ami éppen a legkedvezőbb áron beszerezhető -  ez egyaránt meghatározza a használt alapanyag minőségét (ami minden esetben alacsony) és összetételét.

🔺Növényi eredetű származékok: Szintén nincs pontos megnevezés. A 'növényi eredetű származékok' kifejezés minden olyan növényi részt lefed, ami nem sorolható a gabonafélékhez. Általánosságban az emberi fogyasztásra szánt élelmiszerek feldolgozóiparának mellékterméke. A magas hőfokon történő kezelés miatt tápértéke nincs, csupán rostforrásnak minősül. Mivel a megnevezés jelenthet bármilyen növényi mellékterméket, így itt is a legolcsóbb alapanyagot fogja választani a gyártó. A növényi részek egyébiránt tartalmazhatnak keményítőt, rostot és adott esetben növényi eredetű fehérjét. Azonban fontos tudni, hogy nem minden fehérje egyenlő.

📖Biológiai érték: Az élelmeknek van ún. biológiai értékük. Ezek a számok azt jelölik, hogy mennyire értékes az adott táplálék, milyen jó a hasznosulása. A tojás biológiai értéke 100, ez azt jelenti, hogy a benne lévő tápanyagokat teljes mértékben hasznosítani tudja a szervezet. A fehérjék biológiai értékét az esszenciális aminosavtartalmuk határozza meg. Ha egy vagy több nélkülözhetetlen aminosav hiányzik a fehérjéből vagy csak minimális mértékben van benne jelen, akkor az adott fehérjének alacsonyabb a biológiai értéke. A növényi részek, gabonák alacsonyabb biológiai értékkel rendelkeznek az állati fehérjékhez képest.

A kutya számára esszenciális aminosavak:

🔹 arginin
🔹 hisztidin
🔹 izoleucin
🔹 leucin
🔹 lizin
🔹 metionin
🔹 fenil-alanin
🔹 treonin
🔹 triptofán
🔹 valin

📖Esszenciális tápanyag: A szervezet működése számára nélkülözhetlen, ám nem képes előállítani a maga számára, ezért minden esetben táplálékkal kell bevinni azt.

🔺Ásványi anyagok: Az ásványi anyagok jelölés azt jelenti, hogy szintetikus tápanyagokkal dúsították a terméket. A felhasznált alapanyag alacsony minősége és/vagy a gyártási eljárás során kiveszett tápanyagok miatt szükség volt szintetikusan pótolni azokat.

🔺Tartósítószerek: Minden feldolgozott élelem tartalmaz tartósítószereket, hogy megakadályozzák annak idő előtti oxidációját. Ezek lehetnek kémiai vagy "természetes" adalékanyagok is. Sajnos Európában a gyártók nem kötelesek feltüntetni a használt tartósítószer, színezék és ízfokozó konkrét nevét, elég csupán a kategóriát jelölni.

Káros tartósítószerek:

☣️ BHA
☣️ BHT
☣️ TBHQ
☣️ Ethoxyquin

Ezek a tartósítószerek komoly egészségkárosító hatással bírnak, karcinogének (rákkeltőek), gyakran használják őket rovarirtószerekben, festéklemosókban. Azt javaslom, hogy a szimpla "tartósítószer" megnevezést kerüljük. Ha citromsavat, tokoferolokat vagy rozmaringkivonatot látunk, az azt jelenti, hogy a felsoroltak valamelyikét használták tartósításra a fenti elemek helyett.

A megoldás

Most, hogy számba vettük, miket érdemes kerülni, jöjjenek az egészséges jutalomfalatok. A jutalomfalatok és rágókák esetében is mindig a természetes megoldást keressük. A natúr, szárított falatok igazi csemegék kutyáink számára, szerencsére rengeteg típusból választhatunk. Léteznek kisebb, nagyobb darabok, puhábbak és keményebbek, attól függően, hogy milyen céllal szeretnénk adni. Néhány példa a teljesség igénye nélkül: zöldpacal, légcső/gége, fül, tüdő, ín, fejbőr, halak és egyéb natúr, szárított húsok. A nagyobb nedvességtartalommal bíró falatok esetén is figyeljünk arra, hogy javarészt húsalapúak legyenek, kerüljük a bizonytalan megnevezéseket és egyéb fentebb említett adalékokat, és amennyiben szénhidrátforrást látunk, az lehetőség szerint "jobb" fajta, alacsonyabb glikémiás indexű és terhelésű legyen, például édesburgonya, zabpehely vagy quinoa.

Fontos: rágókát kizárólag felügyelet mellett adjunk!

     

 

Hivatkozások:

1 How to make Rawhide

2 Evanger’s Pet Food and Against the Grain Voluntarily Recalls Additional Products Out of Abundance of Caution Due to Potential Adulteration with Pentobarbital


#jutalomfalat  #rágcsa  #rágóka  #szénhidrát  #szénhidráttartalom  #rawhide  #biológiai érték  #esszenciális tápanyagok  #aminosavak  #tápgyártás  #összetevők  #adalékanyagok  #tartósítószer  #fogkő  #glikémiás terhelés  #glikémiás index 

Jutalomfalatok és rágókák kutyáknak - mire figyeljünk?

Írta: Sike Bogi kutyadietetikus

Kutyáinknak is jár időnként egy kis nasi. A jutalomfalatok nemcsak az élvezeti értékük miatt hasznosak, hanem a tanításhoz is jól jönnek. A megfelelő étrendhez hozzátartozik a tudatos jutalomfalat-választás is, éppen ezért nem mindegy, hogy mit adunk kiegészítő táplálék gyanánt kedvencünknek.

A rágás előnyei

A rágásnak számos előnye van, hiszen tisztítja a fogakat, edzi a rágóizmokat, és amellett, hogy remek elfoglaltságot jelent, jó hatással van az idegrendszerre is. A szorongásra hajlamos kutyáknak segít, ha rágcsálnak valamit - arra kerül a fókusz, ezáltal csökken a stressz is.

Az összetevők

Mielőtt egy jutalomfalatot megvennénk, mindig vegyük alaposan szemügyre, és nézzük át az összetevőket. Tartalmaz-e tartósítószert, színezéket, esetleg ízfokozót? Ha igen, inkább tegyük vissza a polcra. A szénhidrát - csakúgy, mint a tápok esetében - a jutalomfalatoknál is gyakori alapanyag. Léteznek olyan rágókák is, amelyek kifejezetten népszerűek, ám annál ártalmasabbak lehetnek.

Lássunk néhány közkedvelt jutalomfalat-kategóriát:

🦷Fogápoló rudak

A kutyák számára készült fogápolókat mindenki ismeri, ha máshonnan nem, a reklámokból. A kutyák fogainak egészsége kiemelten fontos, éppen ezért ápolni kell azokat, ez logikus. Erre kínál megoldást a fogápoló rágóka - legalábbis a gyártók szerint. A valóság azonban mást mutat, de előbb ejtsünk néhány szót a fogkőről: A fogakon baktérium-lerakódások jönnek létre, ez a plakk, más néven foglepedék. A plakk a nyálban található ásványi anyagok hatására megkeményedik, elmeszesedik: így keletkezik a fogkő. Kialakulásában természetesen szerepet játszhat a genetika, de a magas szénhidráttartalmú táplálék fogyasztása szinte biztosan fogkövesedéshez vezet. Kanyarodjunk vissza a fogápoló rudakhoz: találomra kiválasztottam egy nagy márka készítményét, és rögtön megakadt a szemem a 60%-os szénhidráttartalmon. Meglehetősen zavarbaejtő ez az ambivalencia. Felmerülhet a kérdés, vajon miért tömik tele szénhidráttal, ha a fogkő megelőzése a cél? A választ a gyártási folyamatban kell keresni, erről itt olvashatsz.

🦴Rawhide - préselt csontok és cipőcskék

A másik népszerű jutalomfalat-kategória nem más, mint a préselt rágcsa: általában csont vagy cipőcske formájú. Az elnevezés megtévesztő lehet, de fontos hangsúlyozni, hogy rawhide rágcsák nem nyersek. Ezek a rágókák nem veszélytelenek, ugyanis fulladást okozhatnak, az emészthetőségük problémás, ráadásul a készítési eljárás is ijesztő. A rawhide bőripari maradékok és vágóhídi melléktermékek felhasználásával készül, melyet később magas százalékú sóoldatba áztatnak, nátrium-benzoáttal tartósítanak. A legtöbb rawhide-ot Kínában készítik, és hetek, sőt akár hónapok telnek el, míg a bőrfeldolgozó üzembe kerülnek, a gyártás utolsó fázisához. Amikor megérkezik a gyárba, hamulúggal kezelik, hogy eltávolítsák a bőrről a zsírt, a szőrtől pedig kémiai és fizikai úton szabadulnak meg. Ezt követően újra beáztatják, hidrogén-peroxiddal tisztítják, fehérítik. Utolsó lépésben formára vágják, majd ragasztják, esetenként színezik is. 1Rodney Habib egy jópofa, ám annál komolyabb videóban mutatja be, hogyan készül.

🍪Kekszek

Ugyancsak közkedvelt nasinak számítanak a kutyakekszek is. Különféle formákban, ízekben és színekben találunk belőlük a boltok polcain, sőt a nagyobb állateledeles áruházakban rendszerint kimérős kiszerelésben is kaphatóak. Ezeknek a kekszeknek jellemzően magas a szénhidráttartalma, sok bennük a növényi származék, és nem ritkán színezékekkel és ízfokozókkal dúsítják azokat.

Elemezzünk jutalomfalatot!

📄Összetevők: Válogatott gabonafélék, Hús és állati származékok, Növényi eredetű származékok, Ásványi anyagok, Olajok és zsírok, Magvak, Egyéb növényi összetevők, Tartósítószerek

🔺Gabonafélék: Az első helyen a válogatott gabonafélék szerepel - pontos megnevezést nélkülözve. A megnevezés hiánya lehetőséget biztosít a gyártónak, hogy gyártásonként cserélhesse a használt gabonafélét, attól függően, hogy éppen mihez jut hozzá kedvező áron. A kutyának nincs meghatározott minimum szénhidrátszükséglete - ez szimplán annyit jelent, hogy nem kell szénhidrát az életbenmaradásához. Az emberrel ellentétben a kutya nyálában nem található amiláz enzim, mely a szénhidrátok lebontásához szükséges; habár a hasnyálmirigy termel valamennyit amilázból, a kutya alapvetően nem a jelentős mennyiségű szénhidrát elfogyasztására és hasznosítására lett a természet által "megtervezve". A tápok és jónéhány jutalomfalat tele van szénhidrátokkal - keményítővel és cukorral - , melyek glikémiás indexe nagyon magas.

📖Glikémiás index: Az élelem besorolását jelenti egy 0-tól 100-ig terjedő tartományban a vércukorszintre gyakorolt hatása alapján. A magas glikémiás index azt jelenti, hogy az adott szénhidrát elfogyasztást követően gyorsan szívódik fel, és a vércukorszintet is hirtelen emeli meg, nagyobb inzulintermelést eredményezve. Glikémiás indexe a szénhidráttartalmú táplálékoknak van.

📖Glikémiás terhelés: A glikémiás index mellett a glikémiás terhelés (glycemic load) is számít. A GI az élelem szénhidráttartalmára adott vércukorválasz alapján rangsorolja az ételeket, a GL viszont figyelembe veszi az elfogyasztott CH mennyiségét is. Az alacsony glikémiás indexű táplálékok glikémiás terhelése rendszerint alacsony, azonban a magas GI esetén az alacsonytól a magasig terjedhet a GL. A glikémiás terhelés értéke 68%-ban a szénhidráttartalomtól, 32%-ban pedig a glikémiás indextől függ. 

GL = GI ÷ 100 × CH mennyisége grammban

Habár bizonyos esetekben hasznos lehet a megfelelő mennyiségű szénhidrát az étrendben, azonban a túl magas szénhidráttartalom számos egészségügyi probléma kialakulásában szerepet játszhat, illetve hatással lehet azokra. Egyes betegségek (pl. daganatos megbetegedések, diabétesz) esetén kimondottan ártalmas lehet a szervezetnek. Az elhízás okai is visszavezethetők az indokolatlanul magas szénhidráttartalmú élelem fogyasztására.

🔺Hús és állati származékok: Az egyike azoknak az összetevőknek, amelyek láttán érdemes résen lenni. Mindig legyen gyanús, ha a fehérje nincs pontosan megnevezve - ugyanis nem jelent jót a konkrét forrás hiánya. A 'hús és állati származék' kifejezés olyan melegvérű, szárazföldi állatok húsát takarja, melyek megmaradnak miután az emberi fogyasztásra szánt minőségi részeit elkülönítették. Elsősorban inkább belsőségekből áll, mintsem izomhúsból, emellett lehet benne további alkatrész is, például csőr, toll és pata. Volt már arra is példa, hogy beteg, elütött és 2elaltatott állatok is belekerültek a fent megnevezett összetevőbe. A 'hús és állati származék' megnevezés esetén a gyártónak lehetősége van az állati forrást kedve szerint cserélni, emellett szigorú beltartalmi kikötés sincs. Ennélfogva a gyártás során olyan összetevőt fognak használni, ami éppen a legkedvezőbb áron beszerezhető -  ez egyaránt meghatározza a használt alapanyag minőségét (ami minden esetben alacsony) és összetételét.

🔺Növényi eredetű származékok: Szintén nincs pontos megnevezés. A 'növényi eredetű származékok' kifejezés minden olyan növényi részt lefed, ami nem sorolható a gabonafélékhez. Általánosságban az emberi fogyasztásra szánt élelmiszerek feldolgozóiparának mellékterméke. A magas hőfokon történő kezelés miatt tápértéke nincs, csupán rostforrásnak minősül. Mivel a megnevezés jelenthet bármilyen növényi mellékterméket, így itt is a legolcsóbb alapanyagot fogja választani a gyártó. A növényi részek egyébiránt tartalmazhatnak keményítőt, rostot és adott esetben növényi eredetű fehérjét. Azonban fontos tudni, hogy nem minden fehérje egyenlő.

📖Biológiai érték: Az élelmeknek van ún. biológiai értékük. Ezek a számok azt jelölik, hogy mennyire értékes az adott táplálék, milyen jó a hasznosulása. A tojás biológiai értéke 100, ez azt jelenti, hogy a benne lévő tápanyagokat teljes mértékben hasznosítani tudja a szervezet. A fehérjék biológiai értékét az esszenciális aminosavtartalmuk határozza meg. Ha egy vagy több nélkülözhetetlen aminosav hiányzik a fehérjéből vagy csak minimális mértékben van benne jelen, akkor az adott fehérjének alacsonyabb a biológiai értéke. A növényi részek, gabonák alacsonyabb biológiai értékkel rendelkeznek az állati fehérjékhez képest.

A kutya számára esszenciális aminosavak:

🔹 arginin
🔹 hisztidin
🔹 izoleucin
🔹 leucin
🔹 lizin
🔹 metionin
🔹 fenil-alanin
🔹 treonin
🔹 triptofán
🔹 valin

📖Esszenciális tápanyag: A szervezet működése számára nélkülözhetlen, ám nem képes előállítani a maga számára, ezért minden esetben táplálékkal kell bevinni azt.

🔺Ásványi anyagok: Az ásványi anyagok jelölés azt jelenti, hogy szintetikus tápanyagokkal dúsították a terméket. A felhasznált alapanyag alacsony minősége és/vagy a gyártási eljárás során kiveszett tápanyagok miatt szükség volt szintetikusan pótolni azokat.

🔺Tartósítószerek: Minden feldolgozott élelem tartalmaz tartósítószereket, hogy megakadályozzák annak idő előtti oxidációját. Ezek lehetnek kémiai vagy "természetes" adalékanyagok is. Sajnos Európában a gyártók nem kötelesek feltüntetni a használt tartósítószer, színezék és ízfokozó konkrét nevét, elég csupán a kategóriát jelölni.

Káros tartósítószerek:

☣️ BHA
☣️ BHT
☣️ TBHQ
☣️ Ethoxyquin

Ezek a tartósítószerek komoly egészségkárosító hatással bírnak, karcinogének (rákkeltőek), gyakran használják őket rovarirtószerekben, festéklemosókban. Azt javaslom, hogy a szimpla "tartósítószer" megnevezést kerüljük. Ha citromsavat, tokoferolokat vagy rozmaringkivonatot látunk, az azt jelenti, hogy a felsoroltak valamelyikét használták tartósításra a fenti elemek helyett.

A megoldás

Most, hogy számba vettük, miket érdemes kerülni, jöjjenek az egészséges jutalomfalatok. A jutalomfalatok és rágókák esetében is mindig a természetes megoldást keressük. A natúr, szárított falatok igazi csemegék kutyáink számára, szerencsére rengeteg típusból választhatunk. Léteznek kisebb, nagyobb darabok, puhábbak és keményebbek, attól függően, hogy milyen céllal szeretnénk adni. Néhány példa a teljesség igénye nélkül: zöldpacal, légcső/gége, fül, tüdő, ín, fejbőr, halak és egyéb natúr, szárított húsok. A nagyobb nedvességtartalommal bíró falatok esetén is figyeljünk arra, hogy javarészt húsalapúak legyenek, kerüljük a bizonytalan megnevezéseket és egyéb fentebb említett adalékokat, és amennyiben szénhidrátforrást látunk, az lehetőség szerint "jobb" fajta, alacsonyabb glikémiás indexű és terhelésű legyen, például édesburgonya, zabpehely vagy quinoa.

Fontos: rágókát kizárólag felügyelet mellett adjunk!

 

Hivatkozások:

1 How to make Rawhide

2 Evanger’s Pet Food and Against the Grain Voluntarily Recalls Additional Products Out of Abundance of Caution Due to Potential Adulteration with Pentobarbital


#jutalomfalat  #rágcsa  #rágóka  #szénhidrát  #szénhidráttartalom  #rawhide  #biológiai érték  #esszenciális tápanyagok  #aminosavak  #tápgyártás  #összetevők  #adalékanyagok  #tartósítószer  #fogkő  #glikémiás terhelés  #glikémiás index 

Népszerű címkék

#recept  #nyersetetés  #kutyasüti  #barf  #fahéj  #tápanyag  #kutatás  #Omega-3  #rost  #étrend  #kutyakeksz  #karácsony  #gyömbér  #sütőtök  #kókuszolaj  #esszenciális tápanyagok  #számítás  #mangán  #ragadozó  #nyár