Az olajos tengeri halak fontos részét képezik az étrendnek. Általánosan elmondható, hogy az étrend hiányt szenvedhet az esszenciális Omega-3 zsírsavakban (EPA, DHA) - ilyenkor hívjuk segítségül a halakat. Az olajos jelző alatt nem a konzervhalat értem, a húsuk miatt kapták az elnevezést. Az étrend szempontjából ezek a típusú halak értékesebbek, ezért a cikkben ők kapnak főszerepet. Omega-3 zsírsavakAz Omega-3 zsírsavak esszenciálisak, ami azt jelenti, hogy a szervezet megfelelő működése számára nélkülözhetetlenek, azonban a szervezet nem képes előállítani a maga számára, ezért minden esetben táplálékkal kell biztosítani. Az Omega-3 zsírsavak közé tartozik az ALA (alfa-linolénsav), DHA (dokozahexaénsav) és az EPA (eikozapentaénsav). Bár a kutya képes az alfa-linolénsavat részben átalakítani a számára hasznos EPA-vá és DHA-vá, de érdemes szem előtt tartani, hogy az ALA-tartalmú élelmek nem helyettesítik biológiai hasznosulás szempontjából az EPA-t és DHA-t. Jó hír azonban, hogy a tengeri halak gazdagok ezekben a zsírsavakban! Az Omega-3 előnyeiAz Omega-3 zsírsavaknak kiemelt szerepük van a szervezet működésében: ▸ javítják a bőr és szőr kondícióját; Omega-6 vs Omega-3, avagy az egyensúlyAz ún. többszörösen telítetlen zsírsavak (PUFA) kategóriájába tartoznak az Omega-3 mellett az Omega-6 zsírsavak (LA - linolsav, AA - arachidonsav) is, melyek szintén esszenciálisak. Ezek hiánya viszonylag ritka, sőt az étrend jellemzően magasabb Omega-6-ban, mint kellene. Mindkét zsírsavcsoport feladata, hogy szabályozza az immunrendszert: míg az Omega-6 zsírsavak gyulladást idéznek elő, az Omega-3 zsírsavak csökkentik azt. Fontos tudni, hogy a gyulladás alapvető része az immunválasznak, a szervezet így próbál védekezni a betegségekkel szemben. A gyulladással akkor van probléma, ha krónikussá válik, ilyenkor heteken, hónapokon, sőt akár éveken át tartó gyulladásról beszélünk. Ezek a gyulladások csendesek, általában nincsenek látványos jeleik; a krónikus gyulladások sajnos tökéletes melegágyai a betegségeknek. (pl. ízületi bántalmak, allergia, szívproblémák, daganatos megbetegedések) Mindezek miatt rendkívül fontos a megfelelő Omega-6-3 egyensúly, hogy az immunrendszer stabilan működjön. Sajnos a modern tartási körülményeknek köszönhetően ez az egyensúly könnyen eltolódhat az Omega-6 irányába, és itt jönnek képbe a tengeri halak, melyekkel ellensúlyozni tudjuk az Omega-6 többletet. Ideálisan 1:1 arány volna jó, de ezt elérni szinte lehetetlen, így javaslatom szerint törekedjünk arra, hogy ne lépjük túl az 5:1-hez arányt. Fun fact: Az EPA és DHA az étrendben erősíti a jótékony baktériumok, a Bifidobaktérium és Laktobacillus jelenlétét a szervezetben. |
D vitaminA halak, kiemelten a makréla, sprotni és lazac az Omega-3 zsírsavak mellett remek D vitamin források is. A D vitaminról tettem említést a májról szóló cikkemben, illetve az esszenciális tápanyagokról szóló anyagban is. Mivel a kutya nem képes napfényből D vitamint előállítani (vagy csak elhanyagolható mennyiségben), és az ipari állattartásból származó húsok sem tartalmaznak kielégítő mennyiséget, így a halak fontossága itt is előtérbe kerül. Az Omega-3 és D vitaminon túl a halak más hasznos tápanyagokat is tartalmaznak, többek között B6 és B12 vitaminokat, niacint és szelént. Fun fact: A lazac színét az asztaxantinnak köszönheti, ami egy erőteljes antioxidáns. Az asztaxantin gyulladáscsökkentő, szem-, szív- és idegrendszervédő tulajdonságairól is ismert. |
RizikófaktorokA halak jótékony tulajdonságai mellett van néhány dolog, amire nem árt figyelni. Ezek a rizikófaktorok mindegyike elkerülhető, ha tudatosan választunk és etetünk halat. HiganytartalomA higany egy nehézfém, amely előfordulhat természetes formában a vízben és a földben, de az ipari tevékenység hatására nagyobb mennyiségű higany jut az élővizekbe, ami kihat az ottani élővilágra is. A tengeri tápláléklánc tetején lévő halak a legszennyezettebbek, mivel bennük rakódik le a legtöbb nehézfém, éppen ezért kerülni kell a nagyobb ragadozóhalakat (pl. cápa, királymakréla, tonhal). Ezért ne etess cápával!Ahogy említettem, a tápláléklánc felső részén a legmagasabb a higany előfordulása, és mivel a cápa csúcsragadozó, így nem egészséges a húsa. A másik ok, amiért ellenzem a cápaetetést (és fogyasztást) az az, hogy a cápák fontos részt vállalnak az óceánok ökoszisztémában. Ha ők nincsenek, akkor felborul az óceánok egyensúlya, és ez visszafordíthatatlan károkat okoz. Mindezek mellett, bár nem kap elég nyilvánosságot, de szeretném, ha tudnád, hogy a cápavadászat- és halászat, vagyis a művelet, amely során a cápahús az asztalunkra kerül, egy kegyelten folyamat eredménye. Arra kérlek, hogy ne támogasd ezt a tevékenységet, óvjuk meg a cápákat! Infografika az Omega-3- és higanytartalomról |
TiaminázA higanytartalom mellett a másik rizikófaktor lehet a tiamináz. Bizonyos nyers halak tiamináz enzimet tartalmaznak, amely lebontja a B1 vitamint, a túl sok tiamináz pedig B1 vitamin hiányhoz is vezethet. A B1 vitamin (tiamin) egy vízben oldódó vitamin, ami nélkülözhetetlen az idegrendszer, az izmok és a szívizom egészséges működéséhez. A B1 vitamin hiány tünetei például a memória- és idegrendszeri zavarok, kimerültség, továbbá hiánya hosszú távon szívelégtelenséget okozhat. Tippek a tiaminhiány elkerülésére:▸ az étrend kis százalékban tartalmazzon tiamináz-tartalmú halat A leggyakoribb halak tiamináz-tartalom szerint |
A kép eredeti méretben letölthető innen.
Melyek a legjobb halak?Számos halféle létezik tengeri halakból is, azonban szeretném kiemelni azokat, amelyeket a leghasznosabbnak tartom mind közül. A rangsor felállításánál figyelembe vettem a tápanyagok mellett a higanytartalmat és a tiaminázt is: 1️⃣ makréla Első helyen áll a makréla, ezüstérmes a sprotni, a harmadik helyet pedig a lazac kapta. Fun fact: A lazac testéhez viszonyítva a fejében található az Omega-3 a legnagyobb koncentrációban. Ehhez kapcsolódóan itt találsz receptet. További hasznos tengeri halak például: ▸ szardínia Mennyi az annyi?A hal etetéséhez többféle lehetőség is létezik. Van, aki heti egy halnap beiktatásával oldja meg a halat az étrendben, de naponta is adható (tiamináz-mentes halak esetén), vagy arányosan heti néhány alkalommal az alábbiak szerint. Javasolt adagolás: 30 gr / 15 ttkg naponta az étel összmennyiségén felül preferáltan a dobogós halakból. Bár az arányokba nem kell beleszámolni, de kalóriabevitel szempontjából vegyük figyelembe. ❄️Tárolás: Friss halat minden esetben fagyasszuk -18 fokon min. 2 hétig az esetleges férgek eliminálása érdekében. ❄️Eltarthatóság: Zsírosságtól függően 3-6 hónap fagyasztóban. 💡Tipp: Mivel az egyes halak tápanyagtartalma eltérhet, javaslom ebben is a változatosságot. 💡Tipp II: Ha csontmentes halat választunk (pl. lazacfilé), érdemes figyelni arra, hogy a Ca:P arány ne tolódjon el az étrendben. A cikkben megismerhetted a legfontosabb tudnivalókat a halak etetéséről, de tartottam a témáról Facebook live-ot is, amit - ha érdekel -, itt vissza tudsz nézni.
Hivatkozások: NRC - Nutrient Requirements of Warmwater Fishes and Shellfishes |
#halak
#tengeri halak
#Omega-3
#Omega-6
#egyensúly
#esszenciális tápanyagok
#zsírsavak
#étrend
#nyersetetés
#tiamináz
Az olajos tengeri halak fontos részét képezik az étrendnek. Általánosan elmondható, hogy az étrend hiányt szenvedhet az esszenciális Omega-3 zsírsavakban (EPA, DHA) - ilyenkor hívjuk segítségül a halakat.
Az olajos jelző alatt nem a konzervhalat értem, a húsuk miatt kapták az elnevezést. Az étrend szempontjából ezek a típusú halak értékesebbek, ezért a cikkben ők kapnak főszerepet.
Az Omega-3 zsírsavak esszenciálisak, ami azt jelenti, hogy a szervezet megfelelő működése számára nélkülözhetetlenek, azonban a szervezet nem képes előállítani a maga számára, ezért minden esetben táplálékkal kell biztosítani.
Az Omega-3 zsírsavak közé tartozik az ALA (alfa-linolénsav), DHA (dokozahexaénsav) és az EPA (eikozapentaénsav). Bár a kutya képes az alfa-linolénsavat részben átalakítani a számára hasznos EPA-vá és DHA-vá, de érdemes szem előtt tartani, hogy az ALA-tartalmú élelmek nem helyettesítik biológiai hasznosulás szempontjából az EPA-t és DHA-t. Jó hír azonban, hogy a tengeri halak gazdagok ezekben a zsírsavakban!
Az Omega-3 zsírsavaknak kiemelt szerepük van a szervezet működésében:
▸ javítják a bőr és szőr kondícióját;
▸ védik a szívet;
▸ hozzájárulnak a megfelelő agyműködéshez;
▸ segítik a kognitív funkciókat;
▸ jót tesznek a szem egészségének;
▸ támogatják a látást;
▸ szabályozzák a vérnyomást és a véralvadás folyamatát;
▸ támogatják az immunrendszert;
▸ jó hatással vannak az ízületekre;
▸ csökkentik a gyulladást.
Az ún. többszörösen telítetlen zsírsavak (PUFA) kategóriájába tartoznak az Omega-3 mellett az Omega-6 zsírsavak (LA - linolsav, AA - arachidonsav) is, melyek szintén esszenciálisak. Ezek hiánya viszonylag ritka, sőt az étrend jellemzően magasabb Omega-6-ban, mint kellene. Mindkét zsírsavcsoport feladata, hogy szabályozza az immunrendszert: míg az Omega-6 zsírsavak gyulladást idéznek elő, az Omega-3 zsírsavak csökkentik azt. Fontos tudni, hogy a gyulladás alapvető része az immunválasznak, a szervezet így próbál védekezni a betegségekkel szemben. A gyulladással akkor van probléma, ha krónikussá válik, ilyenkor heteken, hónapokon, sőt akár éveken át tartó gyulladásról beszélünk. Ezek a gyulladások csendesek, általában nincsenek látványos jeleik; a krónikus gyulladások sajnos tökéletes melegágyai a betegségeknek. (pl. ízületi bántalmak, allergia, szívproblémák, daganatos megbetegedések)
Mindezek miatt rendkívül fontos a megfelelő Omega-6-3 egyensúly, hogy az immunrendszer stabilan működjön. Sajnos a modern tartási körülményeknek köszönhetően ez az egyensúly könnyen eltolódhat az Omega-6 irányába, és itt jönnek képbe a tengeri halak, melyekkel ellensúlyozni tudjuk az Omega-6 többletet. Ideálisan 1:1 arány volna jó, de ezt elérni szinte lehetetlen, így javaslatom szerint törekedjünk arra, hogy ne lépjük túl az 5:1-hez arányt.
Fun fact: Az EPA és DHA az étrendben erősíti a jótékony baktériumok, a Bifidobaktérium és Laktobacillus jelenlétét a szervezetben.
A halak, kiemelten a makréla, sprotni és lazac az Omega-3 zsírsavak mellett remek D vitamin források is. A D vitaminról tettem említést a májról szóló cikkemben, illetve az esszenciális tápanyagokról szóló anyagban is. Mivel a kutya nem képes napfényből D vitamint előállítani (vagy csak elhanyagolható mennyiségben), és az ipari állattartásból származó húsok sem tartalmaznak kielégítő mennyiséget, így a halak fontossága itt is előtérbe kerül.
Az Omega-3 és D vitaminon túl a halak más hasznos tápanyagokat is tartalmaznak, többek között B6 és B12 vitaminokat, niacint és szelént.
Fun fact: A lazac színét az asztaxantinnak köszönheti, ami egy erőteljes antioxidáns. Az asztaxantin gyulladáscsökkentő, szem-, szív- és idegrendszervédő tulajdonságairól is ismert.
A halak jótékony tulajdonságai mellett van néhány dolog, amire nem árt figyelni. Ezek a rizikófaktorok mindegyike elkerülhető, ha tudatosan választunk és etetünk halat.
A higany egy nehézfém, amely előfordulhat természetes formában a vízben és a földben, de az ipari tevékenység hatására nagyobb mennyiségű higany jut az élővizekbe, ami kihat az ottani élővilágra is. A tengeri tápláléklánc tetején lévő halak a legszennyezettebbek, mivel bennük rakódik le a legtöbb nehézfém, éppen ezért kerülni kell a nagyobb ragadozóhalakat (pl. cápa, királymakréla, tonhal).
Ahogy említettem, a tápláléklánc felső részén a legmagasabb a higany előfordulása, és mivel a cápa csúcsragadozó, így nem egészséges a húsa. A másik ok, amiért ellenzem a cápaetetést (és fogyasztást) az az, hogy a cápák fontos részt vállalnak az óceánok ökoszisztémában. Ha ők nincsenek, akkor felborul az óceánok egyensúlya, és ez visszafordíthatatlan károkat okoz. Mindezek mellett, bár nem kap elég nyilvánosságot, de szeretném, ha tudnád, hogy a cápavadászat- és halászat, vagyis a művelet, amely során a cápahús az asztalunkra kerül, egy kegyelten folyamat eredménye. Arra kérlek, hogy ne támogasd ezt a tevékenységet, óvjuk meg a cápákat!
A higanytartalom mellett a másik rizikófaktor lehet a tiamináz. Bizonyos nyers halak tiamináz enzimet tartalmaznak, amely lebontja a B1 vitamint, a túl sok tiamináz pedig B1 vitamin hiányhoz is vezethet. A B1 vitamin (tiamin) egy vízben oldódó vitamin, ami nélkülözhetetlen az idegrendszer, az izmok és a szívizom egészséges működéséhez. A B1 vitamin hiány tünetei például a memória- és idegrendszeri zavarok, kimerültség, továbbá hiánya hosszú távon szívelégtelenséget okozhat.
▸ az étrend kis százalékban tartalmazzon tiamináz-tartalmú halat
▸ ne tároljuk a tiamináz-tartalmú halakat együtt a többi hússal
▸ másik etetési időpontban adjuk a tiamináz-tartalmú halakat
▸ kerüljük a tiamináz-tartalmú halak napi etetését
▸ használjunk B vitaminos étrend-kiegészítőt (pl. sörélesztő)
▸ hőkezelve adjunk tiamináz-tartalmú halat (csak filé esetén!)
▸ válasszunk tiamináz-mentes halakat
A kép eredeti méretben letölthető innen.
Számos halféle létezik tengeri halakból is, azonban szeretném kiemelni azokat, amelyeket a leghasznosabbnak tartom mind közül. A rangsor felállításánál figyelembe vettem a tápanyagok mellett a higanytartalmat és a tiaminázt is:
1️⃣ makréla
2️⃣ sprotni
3️⃣ lazac
Első helyen áll a makréla, ezüstérmes a sprotni, a harmadik helyet pedig a lazac kapta.
Fun fact: A lazac testéhez viszonyítva a fejében található az Omega-3 a legnagyobb koncentrációban. Ehhez kapcsolódóan itt találsz receptet.
További hasznos tengeri halak például:
▸ szardínia
▸ szardella
▸ hering
A hal etetéséhez többféle lehetőség is létezik. Van, aki heti egy halnap beiktatásával oldja meg a halat az étrendben, de naponta is adható (tiamináz-mentes halak esetén), vagy arányosan heti néhány alkalommal az alábbiak szerint.
Javasolt adagolás: 30 gr / 15 ttkg naponta az étel összmennyiségén felül preferáltan a dobogós halakból. Bár az arányokba nem kell beleszámolni, de kalóriabevitel szempontjából vegyük figyelembe.
❄️Tárolás: Friss halat minden esetben fagyasszuk -18 fokon min. 2 hétig az esetleges férgek eliminálása érdekében.
❄️Eltarthatóság: Zsírosságtól függően 3-6 hónap fagyasztóban.
💡Tipp: Mivel az egyes halak tápanyagtartalma eltérhet, javaslom ebben is a változatosságot.
💡Tipp II: Ha csontmentes halat választunk (pl. lazacfilé), érdemes figyelni arra, hogy a Ca:P arány ne tolódjon el az étrendben.
A cikkben megismerhetted a legfontosabb tudnivalókat a halak etetéséről, de tartottam a témáról Facebook live-ot is, amit - ha érdekel -, itt vissza tudsz nézni.
Hivatkozások:
NRC - Nutrient Requirements of Warmwater Fishes and Shellfishes
Steve Brown - Unlocking the Canine Ancestral Diet
Monica Segal - K9 Kitchen Your Dogs' Diet: The Truth Behind the Hype
#halak
#tengeri halak
#Omega-3
#Omega-6
#egyensúly
#esszenciális tápanyagok
#zsírsavak
#étrend
#nyersetetés
#tiamináz